Poznávací pobyt vo Veľkej Británii – Hastings,  4.9. – 10.9. 2023

Študenti v počte 16 z II. A, II. B, III. B a IV. G začali nový školský rok v Hastingse, kde strávili týždeň poznávaním života v Anglicku.

Ubytovanie v anglických rodinách bolo pre niektorých kultúrnym šokom hlavne kvôli stravovacím zvyklostiam. Sladké raňajky, obedový balíček so syrovým toastom a večera z polotovarov boli, pre študentov zvyknutých na skvelú kuchyňu svojej mamy, sklamaním.

Dopoludňajšie vyučovanie /od 9 do 12hod/ bolo v komunitných priestoroch ortodoxného kostola, ale na cirkevné priestory sú študenti už zvyknutí. Všetci študenti boli rozdelení do troch skupín podľa úrovne jazyka. Tri staršie dámy, ktoré viedli hodiny si striedali skupiny a každý mal možnosť komunikovať s každou a tak rozvíjať svoje jazykové zručnosti.

Bohatý popoludňajší program preveril aj fyzickú zdatnosť študentov, pretože za krátky čas toho pochodili a uvideli skutočne veľa.

Po dlhej celodennej ceste autobusom si v utorok prezreli pirátsku jaskyňu a malebné zrúcaniny hradu Hastings, centrum mesta a večer sa ubytovali v rodinách, do ktorých boli pridelení.

V stredu popoludní navštívili mestečko Battle, kde sa nachádza prekrásny komplex historických budov opátstva a sídli v nich aj jedna z najlepších súkromných škôl. Súťaž o najkrajšiu fotografiu z Battle Abbey vyhrala naša škola. Pirátstvo hralo dôležitú úlohu v histórii pobrežných miest a stará dedinka Rye je toho dôkazom, pretože mnohé stavby v nej, sú spojené s pirátstvom.

Brighton je známy svojimi plážami a teplé počasie prilákalo množstvo ľudí zaplávať si. Naši študenti však prišli za poznávaním a nie za plávaním, ale mnohí sa aspoň dotkli morskej vody bosými nohami…Rušný život na móle Palace Pier vystriedal tichý podmorský svet v Sea Life Centre.

Piatková prechádzka po pobreží bielych útesov v krásnom slnečnom počasí bola fascinujúca. Malebné výhľady útesov Seven Sisters prilákali aj filmárov z Bollywoodu a naši študenti využili možnosť porozprávať sa so štábom a aj s hercami. Nákupy sú dôležité a návštevu mesta Eastbourn mnohí využili na nákupy darčekov a suvenírov.

Londýn bol v sobotu až nezvyčajne horúci. Bohatý program, kde bolo naplánované peši navštíviť najdôležitejšie pamätihodnosti mesta, dal niektorým študentom možnosť prekonať svoje limity.

Videli London Eye, budovy parlamentu, vežu Big Ben, ulicu Whitehall, rušné námestie Piccadilly Circus, Covent Garden, Čínsku štvrť, štvrť Soho, prechádzali sa po parku sv. Jakuba, odfotografovali sa pred bránami kráľovského paláca Buckingham, navštívili National Gallery na Trafalgar Square / a ľutovali, že tam nemôžu byť dlhšie/ a aj Britské múzeam, kde tiež boli iba krátko. Plavba po rieke Temža bola príjemným oddychom a po jej brehoch mohli vidieť mnohé pamätihodnosti ako Katedrálu sv. Pavla, vežu Tower…ako aj modernú architektúru mrakodrapov.

Náročný deň zakončili krátke nákupy a už bol čas nastúpiť na autobus aby sa stihol večerný trajekt v Doveri. Rodičia sa dočkali svojich detí, ktoré sa vrátili obohatené o životné skúsenosti, nové poznatky a priateľstva.

Veríme, že tento pobyt dal študentom motiváciu študovať, cestovať a poznávať.