Pomaturitné štúdium
Podmienka prijatia na pomaturitné štúdium je osobný pohovor a prehliadka osobného portfólia.
Prijímacie skúšky na pomaturitné štúdium v školskom roku 2024/2025 budú 19.6.2024 (podávanie prihlášok je najneskôr do 14.6.2024, vyplnené prihlášky posielajte na: info@ssusnitra.sk)
Odbory pomaturitného vyššieho odborného štúdia:
- grafika vizuálnych komunikácií (3.ročné štúdium)
- fotografia (3.ročné štúdium)
- produktová tvorba (2.ročné štúdium)
Záujemcovia o štúdium na odboroch grafika vizuálnych komunikácii a fotografia nemusia mať predchádzajúce umelecké stredoškolské vzdelanie.
Záujemcovia o štúdium na odbore produktová tvorba musia mať absolvované umelecké stredoškolské vzdelanie v ľubovoľnom výtvarnom odbore. Tento odbor je ideálny napr. pre absolventov štúdia odborov propagačné výtvarníctvo alebo dizajn interiéru.
Po úspešnom absolvovaní záverečnej skúšky získavajú absolventi odboru grafika vizuálnych komunikácií a fotografia titul Diplomovaný špecialista (v skratke DiS. za menom) a absolventi odboru produktová tvorba titul Diplomovaný špecialista umenia (DiS. art.).
Prihláška na pomaturitné štúdiumAbsolvent študijného odboru grafika vizuálnych komunikácií
je vzdelaný odborník s vyšším odborným vzdelaním, schopný samostatne výtvarne myslieť a kreatívne sa uplatniť v praxi – v náročných odborných profesiách odborov grafického dizajnu, grafiky vizuálnych komunikácií a tvorivého i realizačného procesu komunikačných technológií, teda v celej šírke prostriedkov i foriem pôsobenia súčasnej vizuálnej kultúry. Výučba tohto študijného odboru pripravuje absolventa na okamžité zaradenie sa do praxe vo firmách zodpovedajúcich svojim profesijným charakterom odboru štúdia. Absolvent uplatňuje tvorivé kritéria v praxi na základe pochopenia procesu kultúrnej komunikácie predovšetkým ako estetickej a etickej hodnoty, ktorej kreatívny výsledok pozitívne ovplyvňuje celkovú kultúrnu úroveň a vplýva na harmonický rozvoj spoločnosti.
Absolvent je svojou odbornou a technologickou vybavenosťou dostatočne adaptabilný aj pre prácu v príbuzných odboroch. Permanentne si rozširuje a prehlbuje teoretické vedomosti a zručnosti pre udržanie vlastnej odbornej a technickej úrovne.
Primeranou dotáciou vyučovacích predmetov má vedomosti z oblasti marketingu a psychológie. Je schopný pracovať samostatne aj v tímovom zoskupení, čo je nevyhnutným predpokladom jeho budúceho zaradenia sa do pracovného mechanizmu reklamných agentúr, kreatívnych štúdií a tiež v rámci vlastnej podnikateľskej činnosti v odbore. Je pripravený používať racionálne metódy
práce a konať v súlade s právnymi normami spoločnosti. Medzi jeho komunikačnú vybavenosť patrí ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka ako predpokladu uplatnenia sa na trhu práce v Európskej únií.
Dôležitou súčasťou profilu absolventa sú jeho vedomosti a spôsobilosti z oblasti hygieny a bezpečnosti práce, starostlivosti o zdravie a jeho ochranu, tvorby a ochrany životného prostredia, vrátane starostlivosti o kultúru práce a pracovné prostredie. V príprave absolventa sa kladie dôraz na praktickú stránku výučby s cieľom adaptácie absolventa na meniace sa podmienky spoločenskej reality v oblasti umeleckej, ekonomickej a sociálnej.
Prihláška na pomaturitné štúdiumAbsolvent študijného odboru Fotografia vie:
- zrealizovať fotografovanie analógovou zrkadlovkou a spracovať čiernobiele negatívne a pozitívne materiály,
- zhodnotiť svetelné pomery pri práci so svetlom v exteriéri a interiéri s rôznymi svetelnými zdrojmi,
- analyzovať získané skúsenosti pri tvorivej práci s hĺbkou ostrosti, expozičným časom a ISO,
- používať pri práci fotografické prístroje a fotografické príslušenstvo podľa technologických postupov,
- aplikovať získané skúsenosti pri prevode analógového záznamu fotografie na digitálny,
- správne archivovať fotografické materiály,
- zrealizovať fotografovanie digitálnym fotoaparátom, využívať počítačové programy na úpravu fotografického obrazu a pripraviť fotografiu na tlač,
- aplikovať správny pracovný postup a vhodnú fotografickú techniku pri fotografovaní (portrét, krajina a architektúra, zátišie, reportáž, reportáž za sťažených svetelných podmienok, dokument, produktová fotografia, fotografická ilustrácia, módna fotografia, reklamná fotografia, abstraktná fotografia, fotografovanie celej figúry a polfigúry v exteriéri a ateliéri, voľná tvorba),
- pripraviť a zrealizovať grafické návrhy z oblasti fotografického dizajnu s použitím písma,
- vytvoriť storyboard,
- vytvoriť krátky ozvučený videofilm s titulkami s využitím princípov filmovej reči a strihu,
- obhájiť svoju prácu a popísať pracovný postup.
Absolvent študijného odboru Produktová tvorba vie:
- plánovať, organizovať a vyhodnocovať vlastné pracovné aktivity,
- samostatne a aktívne riešiť každodenné pracovné situácie,
- používať a presadzovať nové netradičné myšlienky, metódy, technické prostriedky,
- vytvoriť výtvarný návrh, potrebnú dokumentáciu a jej realizáciu v danom časovom limite s digitálnou podporou grafických softvérov,
- používať tradičné i moderné výrazové prostriedky,
- aplikovať nové poznatky z odboru vo vlastnej práci,
- samostatne navrhovať a výtvarné návrhy realizovať v materiáli,
- aplikovať komplexné vedomosti v rôznych výtvarných materiáloch, vzájomne materiály kombinovať a využívať možnosti ich recyklácie,
- pracovať na rezacích, kresliacich a vysekávajúcich zariadeniach,
- schopnosť využívať fotografiu v ďalších tvorivých procesoch,
- fungovať na trhu práce ako samostatne zárobkovo činná osoba,
- spracovať dokumentáciu k umeleckému dielu,
- aplikovať vo výtvarnej a umeleckej praxi vedomosti z oblasti digitálnych technológií a umeleckej prezentácie,
- využívať invenčnosť, kreativitu a voliť adekvátne výtvarné a umelecké prostriedky pri finalizácii návrhov,
- získavať, triediť a posudzovať informácie o klientovi a jeho prostredí,
- multimediálne zaznamenávať, spracovávať a prezentovať vlastnú tvorbu.
Neoddeliteľnou súčasťou tohto štúdia je aj absolvovanie pedagogických disciplín vrátane metodiky, didaktiky a psychológie vo vzťahu k výtvarnej výchove. Toto štúdium oprávňuje absolventa vyučovať v základných umeleckých školách alebo centrách voľného času.
Prihláška na pomaturitné štúdium