Mgr. Jozef Peniak, PhD.

Narodil sa v Novej Bani v roku 1981, čo je mesto v okrese Žarnovica. Po absolvovaní ŠÚV v Kremnici (Priemyselný dizajn), sa rozhodol študovať výtvarnú výchovu a technickú výchovu v Nitre na PF UKF. Tu sa formoval jeho čoraz hlbší a úprimnejší vzťah k fotografii. Štúdium na vysokej škole sa mu zapáčilo a preto po získaní magisterského titulu pokračoval ďalej ako doktorand, so špecializáciou na didaktiku odborných predmetov. Štúdium bolo nielen prínosné a zábavné, ale aj dlhé a drahé, preto bol nútený pracovať aj ako odborný redaktor a recenzent fototechniky, čo bolo ako neskôr sám zistil, dobrým štartom do reálneho (komerčného) sveta.

Zo školských lavíc skočil rovnými nohami do praxe (aj keď v žurnalistike), najskôr ako šéfredaktor časopisu 3G Centrum a neskôr ako odborný redaktor ePhoto.sk, kde prispieva doposiaľ. Počas práce v redakcii si založil fotografickú živnosť a začal sa venovať komerčnej fotografii. Časom sa dostal aj k lektorovaniu na fotografických worksopoch (spolupracuje s www.skolafotografie.sk) a vyučovaniu na strednej škole v Nitre .

Ako fotograf uprednostňuje fotografovanie portrétov, inscenovanej fotografie, teda fotografovanie ľudí vo všeobecnosti. Cíti sa dobre v ateliéri aj v exteriéri, kde si môže všetko naplánovať a dopredu pripraviť. S klasickou reportážnou fotografiou sa ešte stále len zoznamuje. Má svoju predstavu o tom ako by ju chcel fotiť a postupne sa k nej približuje. Ešte horšie na tom je s krajinárskou fotografiou. Je to pre neho pole neorané a k tomuto žánru si ešte stále buduje vzťah. Jednoducho žije fotografiou a z fotografie. Viacej o ňom nájdete na jeho webe: http://jozefpeniak.sk/